Ako to číta Ivan Mikloš: Odkiaľ budú prichádzať a kam budú smerovať najdôležitejšie inovácie v tomto roku

Veda, výskum, inovácie a technológie sú hlavnou hybnou silou ľudského pokroku a nástrojom na prekonávanie prekážok, nachádzanie nových riešení a v konečnom dôsledku na zlepšovanie kvality života a životnej úrovne.

Pandémia priniesla mnoho problémov, zároveň nám však znovu ukázala dôležitosť vedy a výskumu. Časopis The Economist identifikoval 22 nových technológií, ktoré by sme si v roku 2022 mali všímať, pretože sa začnú čoraz viac presadzovať a ovplyvňovať život ľudí. Ktoré to sú?

  1. Solárne geoinžinierstvo, ktoré by mohlo byť jedným z nástrojov zmierňovania globálneho otepľovania. V zásade by malo ísť o vedomé a ľuďmi vyvolané ochladenie v istom zmysle analogické s tým, aké nastalo po erupcii sopky Mount Pinatubo, keď sa teplota Zeme znížila o 0,5 °C počas štyroch rokov. Je to kontroverzný projekt, ale v tomto roku by mali vedci z Harvardu uskutočniť pokus, ktorý ukáže, či je táto cesta nádejná. Mal by spočívať vo vypustení určitej látky balónom do stratosféry a v meraní účinnosti tejto látky.
  2. V roku 2022 by sa mali začať predávať účinné tepelné pumpy, ktoré ochladzujú vnútorné priestory v lete a vykurujú v zime s omnoho vyššou účinnosťou ako doterajšie vykurovacie a chladiace systémy.
  3. Dve kalifornské firmy plánujú už v roku 2022 prvé skúšobné lety ich vodíkových lietadiel, 20-miestneho ZeroAvia a 40-miestneho Universal Hydrogen.
  4. Viaceré firmy vyvinuli prístroje na priame zachytávanie oxidu uhličitého zo vzduchu, kanadská firma Carbon Engineering spustí v tomto roku v Texase firmu na zachytenie milióna ton CO2 ročne.
  5. Vertikálne farmy by sa mali v roku 2022 výrazne rozšíriť. Sú ekologické, spotrebovávajú omnoho menej energie a vody, sú menej náročné na priestor, môžu byť bližšie pri zákazníkoch (napr. vo veľkých mestách), čím znižujú aj náklady na dopravu. Nové veľké vertikálne farmy budú spustené, alebo rozšírené v mnohých západných krajinách.
  6. Novým trendom, ktorý sa v tomto roku rozšíri, budú veľké kontajnerové lode aspoň čiastočne poháňané plachtami alebo inými zariadeniami využívajúcimi vietor, čím sa zníži spotreba nafty a záťaž pre životné prostredie. Do konca roka by sa malo po svetových moriach plaviť asi 40 takýchto kontajnerových lodí.
  7. Cvičenie a trénovanie vo virtuálnej realite, ktoré je zaujímavejšie a zábavnejšie ako bežné fyzické cvičenie. Populárna aplikácia cvičenia vo virtuálnej realite Supernatural, ktorá bola doteraz dostupná len v USA, by mala byť v tomto roku k dispozícii už aj v Európe.
  8. Kostné implantáty z 3D tlačiarní. Viaceré firmy vyvinuli umelé kostné implantáty takej kvality ako ľudské kosti. Kostné implantáty majú také vlastnosti, že kostná dreň a krvné cievy do nich v priebehu niekoľkých týždňov vrastú, implantáty stimulujú prirodzený rast kostí a postupne degenerujú, až ich nakoniec nahradí kostné tkanivo pacienta. Vedci tvrdia, že nasledovať by mohli 3D vytlačené krvné cievy a srdcové chlopne.
  9. Lietajúce elektrické taxíky by mohli byť ďalšou aktuálnou inováciou, viaceré firmy ich budú už v tomto roku testovať, malo by ísť o vertikálne štartujúce aj pristávajúce vozidlá. Firma Joby Aviation chce v roku 2022 vyrobiť 12 päťmiestnych vozidiel s doletom 150 míľ, nemecká firma Volocopter plánuje prevádzkovať svoje vzdušné taxíky na olympiáde v Paríži v roku 2024.
  10. Po miliardároch Bransonovi, Bezosovi a Muskovi by sa už v tomto roku mali vybrať do vesmíru aj iní bežní turisti, aj keď zatiaľ len tí veľmi solventní.
  11. Doručovanie pomocou dronov sa už síce pokusne začalo, doteraz ho však brzdila chýbajúca legislatíva, tá však bola vlani schválená. Preto sa predpokladá omnoho širšie využitie tohto druhu prepravy a doručovania práve od roku 2022.
  12. Tiché nadzvukové lietadlo x-59 Quesst z dielne NASA by malo v tomto roku uskutočniť prvý testovací let. Lietadlo by malo byť osemnásobne tichšie, ako boli nadzvukové Concordy, ktoré mohli práve z dôvodu hlučnosti lietať nadzvukovou rýchlosťou len nad moriami a oceánmi, nie nad pevnivou. x-59 Quesst by mohol lietať takouto rýchlosťou aj nad pevninou a mohol by sa využívať aj na komerčné lety.
  13. Doteraz sa v 3D tlačiarňach tlačili len makety domov, od tohto roka by sa to malo zmeniť a vzniknú prvé reálne domy z 3D tlačiarní. Kalifornská firma Mighty Buildings postaví (vytlačí) 15 ekologicky priateľských domov v Rancho Mirage a texaská firma Icon až 100 domov v blízkosti Austinu.
  14. Spánkové aplikácie a technológie monitorujúce a skvalitňujúce spánok kontrolujú a upravujú teplotu a vlhkosť v miestnosti, teplotu a tvrdosť matracu, optimálny moment budenia a podobne. Kvalita spánku má výrazný vplyv na výkonnosť a zdravie ľudí, preto do vývoja týchto technológií a aplikácií investuje veľa najväčších firiem vrátane spoločností Google a Amazon.
  15. Personalizované stravovanie je založené na vyhodnotení individuálnych daností a predpokladov metabolizmu jednotlivých ľudí, ich fyzickej aktivity, zdravotného stavu, psychickej záťaže a podobne a na základe dát nastavuje individuálny stravovací režim. Technológie odporúčajú stravu aj na základe takých parametrov, ako je hladina cukru v krvi, krvný tlak a podobne, pričom senzory nosí človek so sebou na koži a sú vo veľkosti mince. Po rozmachu v minulom roku v USA sa očakáva rozšírenie aj do iných častí vyspelého sveta.
  16. S predchádzajúcou inováciou súvisia aj mobilné snímače zdravotného stavu. Doteraz boli používané ako fitness snímače (Fitbit, Apple Watch), ale teraz sa ich funkcie výrazne rozšíria aj na zdravotnícke účely. Smart hodinky už teraz vedia merať okysličenie krvi, tep či kalórie. Nové Apple Watch, ktoré prídu v tomto roku, by mali vedieť merať aj cukor a alkohol v krvi, krvný tlak a telesnú teplotu. Bude to začiatok novej éry „kliniky na zápästí“.
  17. Metaverzum je permanentný virtuálny svet, v ktorom sa ľudia môžu stretávať, rozprávať, flirtovať, hrať, cestovať, môžu kupovať aj predávať, byť na koncerte svojej obľúbenej skupiny či na ktoromkoľvek mieste na svete, to všetko, samozrejme, virtuálne. Ide o akési spojenie videohier, sociálnych sietí a zábavy na vytvorenie nových zážitkov a nových možností. Už existujúce hry, ako je Minecraft, Robflox alebo Fortnite sú medzistupňom k metaverzu. A premenovanie Facebooku na Meta s tým, samozrejme, súvisí.
  18. Kvantové počítače sú síce ešte len hudbou budúcnosti, pretože kvantové stavy, v ktorých pracujú, trvajú len krátku chvíľu. Ak sa však tento hendikep podarí prekonať, na čom intenzívne pracujú viaceré firmy vrátane najväčších amerických technologických gigantov a takisto aj čínskej firmy, tak to môže priniesť nevídané možnosti v rýchlosti a efektívnosti spracovania dát.
  19. Virtuálni influenceri vešajú videá a fotky na Instagram, Facebook, Tiktok. Nikdy nemeškajú, nestarnú, nežúrujú a nevyspávajú. Najznámejšia virtuálna influencerka je Miquela Sousa alebo Lil Miquela, fiktívna 19-ročná brazílska Američanka s 3 miliónmi sledovateľov na Instagrame.
  20. Ovládanie počítača mozgom na základe miniatúrnych elektród implantovaných do mozgu: firma Synchron už dostala povolenie od regulátora v USA, aby technológiu používala pri úplne ochrnutých ľuďoch, ktorým umožní komunikovať cez počítač.
  21. Umelé mäso a ryby sú už v niektorých častiach sveta realitou dva roky, v tomto roku sa očakáva ich prienik do celého vyspelého sveta. Mäso sa „vypestuje“ z buniek zvierat (ktorým sa odoberú bez toho, aby sa im ublížilo) v bioreaktoroch, kde sú tieto bunky živené v roztoku bohatom na proteíny, cukry, tuky, vitamíny a minerály. Komerčné využitie je umožnené tým, že výskumníci dokázali rádovo znížiť náklady takto vyrábaného mäsa a rýb.
  22. V roku 2022 sa uskutočnia klinické testy vakcín proti HIV a malárii vyvinuté farmaceutickými firmami Moderna a Pfizer-BionNTech, ktoré sa stali celosvetovo známymi vďaka úspešným vakcínam proti covidu.

Článok z aktuálneho vydania The Economist veľmi podrobne analyzuje, do ktorých oblastí a ako veľa investuje v posledných rokoch pätica najväčších amerických technologických gigantov (Alphabet /Google/, Amazon, Apple, Meta /Facebook/, Microsoft).

Neprekvapí, že vlastne takmer do všetkých vyššie naznačených oblastí, pričom v roku 2021 investovalo len týchto 5 firiem do výskumu a vývoja 149 miliárd dolárov. Pritom v roku 2020 tvorili celkové súkromné aj verejné výdavky do výskumu a vývoja v USA 713 mld. dolárov. V roku 2021 vrástli investície do R&D v technologickej päťke o 34 % oproti roku 2019.

Otázka na záver pre našich slovenských putinofilov by mohla znieť nasledovne: V ktorých že to oblastiach výskumu, vývoja, inovácií a nových technológií je Putinove Rusko lídrom a mohlo by nám byť vzorom?

Skúste sa nad tým zamyslieť, keď budete najbližšie ťukať nezmysly do svojich smartfónov od spoločnosti Apple, používajúc pritom softvér od Microsoftu, hľadajúc konšpiračné informácie cez Google a vešajúc to na svoje facebookové profily.

Ivan Mikloš