MEDZINÁRODNÝ PROJEKT SCINET V GYMNÁZIU PÚCHOV
Vytvorený v rámci cezhraničného projektu: „Zvyšovanie exaktných, prírodovedných a technických kompetencií študentov stredných a vysokých škôl na slovensko- českom pomedzí“
Európsky fond regionálneho rozvoja/ ERDF
„SPOLOČNE BEZ HRANÍC“
Gymnázium Púchov má povesť školy, ktorá sa nebojí reagovať na zaujímavé projektové výzvy i napriek tomu, že príprava, realizácia a udržateľnosť takých projektov nie je jednoduchá, naopak, vyžaduje vynaloženie množstva ľudského úsilia a odborných schopností. Jednou z vážnych priorít školy je rozvoj prírodovedného a technického vzdelávania žiakov naprieč celého školského vzdelávacieho programu.
V intenciách tohto dlhodobého snaženia sa realizovalo množstvo rozvojových projektov, ktoré priniesli doplnenie zbierok tradičných učebných pomôcok i niekoľko výnimočných prístrojov a meracích zariadení pre odbornejšie a zaujímavejšie vyučovanie. Naša škola je známa aj vzdelávaním a aktivitami v oblasti astronómie, máme v zbierke výkonný hvezdársky ďalekohľad, vedieme astronomický krúžok. Vo fyzikálnych a astronomických súťažiach dosahujeme každoročne významné úspechy. Už niekoľko rokov snívame o profesionálnej astropozorovateľni s otočnou kupolou a ďalšími ďalekohľadmi. Z tohto dôvodu sme zareagovali na výzvu INTERREG SR-ČR a spolu s projektovými partnermi sme pripravili pre veľmi zaujímavý projekt s názvom SCINET.
Projekt SCINET je spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85 %, Slovenskou republikou vo výške 10 % a TSK vo výške 5%. Partnermi projektu Gymnázium Púchov ako vedúci projektový partner, Slezská univerzita Opava ako hlavný cezhraničný partner, Hvezdáreň M. R. Štefánika a Gymnázium Valašské Klobouky ako ďalší partneri. Celkové výdavky projektu sú 451 784,55 €.
Projekt je zameraný na kvalitatívnu inováciu vzdelávacieho procesu v Gymnáziu Púchov a v našej partnerskej škole, ktorou je Gymnázium Valašské Klobouky. Sme školy v cezhraničnom regióne a hrdíme sa dlhoročnou spoluprácou v rôznych oblastiach vzdelávania. Ciele projektu sa majú napĺňať v oblasti exaktných, prírodovedných, informatických a technických vied. Táto oblasť vzdelávania je zásadná pre uplatnenie absolventov na odborovo špecifickom trhu práce v priemyslovej sfére. Projekt ďalej vytvára unikátnu heterogénnu vzdelávaciu infraštruktúru, ktorá ťaží z cezhraničnej synergie dvoch stredných škôl, výskumne orientovaného vysokoškolského pracoviska Slezskej univerzity Opava a odbornej prírodovednej inštitúcie, akou je Hvezdáreň M. R. Štefánika v Hlohovci. Projekt rozvíja aj odbornú pripravenosť učiteľov príslušných predmetov oboch gymnázií, ktorých konfrontuje s aktuálnymi a relevantnými trendmi v oblasti prírodných a technických vied. Študenti partnerských gymnázií budú mať možnosť zapojiť sa aj do vedeckých a vývojových projektov a získať nezanedbateľné výhody na domácom i na medzinárodnom trhu práce. Vďaka zamýšľanému prepojeniu regionálne blízkych pedagogických inštitúcií, vzdelávacích, vedeckých a odborných pracovísk, vytvoríme sieť dlhodobo spolupracujúcich organizácií s prípravou mládeže na uplatnenie v oblastiach technologických domén budúcnosti, ako sú nanotechnológie, robotika, environmentalistika, aplikovaná fyzika a multimédiá.
Prvé projektové úlohy sa začali plniť v aktuálnom školskom roku. Projektoví pracovníci z univerzity a hvezdárne v spolupráci s učiteľmi gymnázií pripravili 36 hodín odborných prednášok a workshopov pre žiakov. Zo vstupného dotazníka sme zistili veľký záujem žiakov o pripravované témy. Prvé prednášky si žiaci vypočuli počas štyroch dní vo februári 2019. Dňa 5. februára sme slávnostne zahájili projekt v estrádnej sále Mestského divadla v Púchove za účasti viac ako 300 žiakov a takmer celého učiteľského zboru. Po predstavení projektových partnerov odzneli mimoriadne atraktívne prednášky o čiernych dierach, kvazaroch, o všeobecnej a špeciálnej teórii relativity. Lektormi boli RNDr. Pavel Bakala, PhD., jeho dcéra Ing. Alena Bakalová, Mgr. Kateřina Goluchová, všetci zo Slezskej univerzity Opava, a veľmi známy prednášateľ a popularizátor vedy Mgr. Karol Petrík z Hvezdárne M. R. Štefánika v Hlohovci. Ďalšie tri dni prebiehali prednášky v kinosále Mestského divadla v Púchove, ktorých sa dobrovoľne zúčastňovalo viac ako 80 žiakov. Žiaci si počas štyroch dni vypočuli 16 prednášok spojených s prezentáciami a krátkymi filmami, ktoré priniesli najnovšie informácie a poznatky z vedeckého výskumu vesmíru, hmoty, gravitácie, kozmonautiky.
Žiakom sa výber prednášok a spôsob prezentovania veľmi páčili, hoci niektoré témy boli náročné na pochopenie. Lektori však dokázali udržať ich pozornosť a záujem, žiaci ochotne plní očakávaní prichádzali na prednášky každý deň.
Pre žiakov a učiteľov oboch partnerských gymnázií pripravujeme trojdňový workshop vo Hvezdárni v Hlohovci, ktorý sa bude realizovať v júni pred koncom školského roka. Hlavným garantom je Mgr. Karol Petrík a lektorsky prispejú aj kolegovia z opavskej univerzity. Žiaci sa môžu tešiť na ďalšie prednášky, pozorovanie oblohy hvezdárskymi ďalekohľadmi. Počas pozorovaní sa budú zberať dáta, ktoré sa budú učiť spracovávať a vyhodnocovať pomocou počítača a špeciálneho softvéru.
Veríme, že projekt SCINET bude pre žiakov prírodovednou a technickou „lahôdkou“.
Mgr. Mária Pastorková
Manažér projektu
Aktualizované
Výsledky súťaží
stredných škôl:
Gymnázium Púchov
3. miesto v kraji
viac info v článku