ZELENÁ ŠKOLA 2020,2021, 2022, 2023
Environmentálny akčný plán školy: Gymnázium Púchov TU
..........................
Často kladené otázky na tému: Ako separovať, od Mladých reportérov
V rámci Environmentálneho fondu, vyhláseného
Slovenskou agentúrou životného prostredia
sme v projekte
Rovesnícke učenie v školskej EKO učebni
získali prostrieddky na zriadenie otvorenej školskej učebne. Prajeme všetkým príjemné chvíle v novom školskom zákutí. Chvíle pri učení, oddychu i zábave a hraní šachu. M.Kubičár
ELEKTROODPAD - DOPAD
V dnešnej dobe problém so spracovaním elektroodpadu narastá. Masívna produkcia elektrospotrebičov, znížená cena predaja, pocit prestíže a náš súčasný spôsob života neustále zvyšujú dopyt po novom tovare, na čo dopláca celé životné prostredie a najviac krajiny globálneho juhu. Z tých sa totižto stávajú skládky toxického a nebezpečného odpadu.
Rozhodli sme sa preto tejto problematike venovať väčšiu pozornosť a v tomto školskom roku sa naše ZELENÉ GYMNÁZIUM stáva súčasťou projektu ELEKTROODPAD - DOPAD. Čaká nás množstvo zaujímavých, zábavných, no predovšetkým zmysluplných aktivít, ktorými by sme chceli prispieť k riešeniu tohto globálneho problému. Prvou z nich je PREDVIANOČNÝ SWAP ELEKTRONIKY. Možno máte doma zbytočného brechajúceho psa na baterky, nepotrebnú fungujúcu svetelnú reťaz na vianočný stromček, masážny prístroj, ktorý ste kúpili minulé Vianoce babke, no ona ho nepoužíva, atď. Na swap prineste len FUNKČNÉ veci. No a tie nefunkčné prineste tiež a vložte ich do zbernej nádoby vo vestibule (usmerní vás „akčný tím“, ktorý bude vo vestibule). ĎAKUJEME, ŽE VÁM NIE JE ĽAHOSTAJNÁ NAŠA/VAŠA BUDÚCNOSŤ ♥
Kolégium Zelenej školy (ku ktorému sa môžete kedykoľvek pridať)
D.Balalová
29. 5. 2023
Dnešný akčný deň pre žiakov tried príma, sekunda a tercia. Tento deň prebiehal formou rovesníckeho vzdelávania, ktoré si pripravilo naše Kolégium Zelenej školy. Ďakujeme.
23. 5. 2023
Dnes sme v Ski High School v Oslo, Nórsko (mimoriadne inšpiratívne miesto) spolu s tímami z ďalších piatich slovenských škôl prezentovali naše klimatické projekty. Navštívili sme aj Klimahuset, skleníky a prírodovedné múzeá v Botanickej záhrade. A ochutnali sme aj sušený hmyz.
13. 5. 2023
Z dnešného Férového pikniku v parku. Prítomní si okrem ochutnávky FairTrade výrobkov mohli užiť program púchovských gymnazistov na tému FairTrade, pozrieť sériu dokumentárnych filmov o FairTrade v príjemnej atmosfére kaviarne Podivný barón, zacvičiť si jogu s Maťom na streche našej budúcej malej telocvične a odbehnúť necelých 7km cestičkami popri Váhu. Veľká vďaka Petre Pobežalovej za poskytnutie priestorov, ústretovosť a srdečnosť. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
12. 5. 2023
Dnes nás opäť navštívili herci z OZ Čalado medzipriestor. "Zelenáisthenewblack" je interaktívna divadelná inscenácia venujúca sa téme udržateľnosti vo svete mladých, ktorá vznikla v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky, Sokratovým inštitútom (CEEV Živica) a stredoškolákmi vo veku 13-19 rokov, pre ktorých je určená. Divadelníci z OZ Čalado medzipriestor hrali priamo v priestore školskej triedy. Následnou diskusiou a edukačným kvízom sa snažili podnietiť mladých ku kritickému mysleniu v téme „greenwashingu“ a najmä prehĺbiť ich premýšľanie nad tým, čo to znamená "byť eko". Ďakujeme.
12. 5. 2023
Záverečné stretnutie ročného erazmovského projektu Nová generácia proti suchu 9. - 12. 5 v ďalekom Broumove. Krajšie prostredie ako Broumovský kláštor a Adršpachšské skaly sme si pre toto stretnutie ani nemohli priať. Ďakujem autorom aj partnerom z Gymnázia v Náchode a predovšetkým skvelému študentskému tímu z Gymnázia v Púchove. Viac ako rok sa s nadšením učili nové veci, aby sa pokúsili napraviť pokazené a urobiť zo svojho okolia dobré miesto pre život. Svoj projekt čoskoro predstavia kompetentným aj verejnosti.
25. 4. 2023
DEŇ ZEME NA GYMNÁZIU PÚCHOV bol tento rok 21. 4.
Pokračujeme vo viac ako 10–ročnej tradícii „Akčných dní“, ktoré pripravujeme vždy pri príležitosti Dňa Zeme. Každoročne nás v tento deň navštívi okolo 150 žiakov a ich učiteliek z púchovských základných škôl. Gymnazisti si pre nich s nadšením chystajú rôzne experimenty, aktivity, súťaže, scénky, pracovné listy, úlohy... na tie najrozličnejšie environmentálne témy. Témy jednotlivých zastávok včerajšieho Akčného dňa boli ovplyvnené dvoma z našich environmentálnych projektov – ZELENÁ ŠKOLA s témou ENERGIE a projektom financovaným z nórskych fondov VEDIEŤ – ROZUMIEŤ – CHRÁNIŤ. Žiaci sa naučili, prečo a ako chrániť naše obojživelníky, zoznámili sa s programom Fair Trade - už vedia, ako môžu pomôcť pestovateľom banánov, čokolády, či bavlny nájsť cestu z chudoby.
24. 4. 2023
Udeľovanie cien Atlas v réžii VÚB Nadácie 2023.
Tento rok sa ocitli medzi nominovanými aj naše žiačky Martina Lepulicová a Vanessa Paholíková z I.B, ktoré sa intenzívne venujú projektu pestovania mikrozeleniny u nás na škole a vo svojom voľnom čase šíria osvetu ďalej medzi ľudí v spolupráci s odborníčkou na ochranu pôdy.
20. 4. 2023
Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education - FEE), určený mladým ľuďom vo veku 11-25 rokov. Program Mladí reportéri rozvíja environmentálne povedomie žiakov, mediálne zručnosti aj občiansku participáciu. Zároveň podporuje projektovú formu vzdelávania, kedy tím študentov a učiteľov realizuje rôznorodé aktivity v rámci výučbového procesu aj mimo neho a rozvíja tiež komunikačné schopnosti mladých ľudí.
S veľkou radosťou a hrdosťou sme prijali správu, že naša študentka MIROSLAVA KUBIČÁROVÁ zo sexty získala 3. miesto v súťaži MLADÍ REPORTÉRI 2023 v kategórií „Video 15 – 18“ za svoj príspevok PRIŠLA K NÁM ČISTÁ ENERGIA. Mirke srdečne blahoželáme a tešíme sa z našej čistej energie.
Zelená Škola CEEV Živica
Po prvýkrát sa v kategórií "Detský enviročin" spomedzi mnohých dostali do najužšieho výberu enviro projektov a nakoniec toto ocenenie aj VYHRALI
Dievčatám veľmi gratulujeme a prajeme mnoho ďalších úspechov a energie pri osvete týkajúcej sa mikrozeleninky a ochrany pôdy.
19. 4. 2023
Od dnes je nás - PÚCHOVSKÝCH GYMNAZISTOV - o cca 50 viac. K šiestim úľom včely medonosnej pribudol domček, ktorý obývajú ich príbuzné - včielky samotárky. Chalani zo sexty sa dnes stali ich adoptívnymi rodičmi. Bola to láska na prvý pohľad. Kokóny precízne umiestnili do papierových rúrok v domčeku. Veríme, že sa včielky zabývajú. A hoci o tom nevedia, pomáhajú nám prežiť.
Školenie o alternatívnych zdrojoch energie
Hádam nikdy nebolo dôležitejšie hovoriť o alternatívnych zdrojoch energie a o potrebe šetrenia energiou. Tejto téme bola venovaná aj ďalšia aktivita našej ZELENEJ ŠKOLY. Moje pozvanie prijali Majka Pevná a Martinka Lešinská zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktoré si pre prímu a sekundu pripravili atraktívne aktivity na túto tému. Deti sa dozvedeli, kto sú najväčší „žrúti“ energie v domácnosti aj v škole a ako sa dajú skrotiť. Prostredníctvom jednoduchého pokusu sa presvedčili, že vietor je jedným z alternatívnych zdrojov energie a pomocou termovíznej kamery zistili, ktoré materiály fungujú ako izolanty. Všetky deti si zo stretnutia odniesli energetické kvarteto, pomocou ktorého môžu sprostredkovať nové vedomosti svojim kamošom, súrodencom, rodičom... Vďaka SIEA za zmysluplne strávené hodiny!
Dagmar Balalová
FAIR TRADE a pestovanie kávy v Columbii
11. 11. o 11:00 sa časť kolégia našej Zelenej školy na pozvanie kolégia Zelenej školy z Gymnázia v Dubnici nad Váhom zúčastnila jedinečnej besedy. Pán Bladimir Pacheco – potomok pôvodných indiánskych kmeňov, je pestovateľom kávy a cukrovej trstiny z ďalekej Kolumbie a precestoval pol sveta, aby nám povedal, ako celosvetové hnutie FAIR TRADE ovplyvnilo nielen jeho život, ale aj život iných pestovateľov kávy, kakaa, bavlny, banánov, cukrovej trstiny,... Jeho plantáž sa nachádza viac ako 1700 metrov nad morom a k najbližšej autobusovej zastávke musí ísť niekoľko hodín pešo. Nikdy na úkor sadeníc kávy nevyrúbal strom, pretože „stromy sú živé a majú dušu“. K jeho domu vedú cesty z udupanej hliny, lebo asfalt a betón by „nedovolili Zemi dýchať“. Kvôli podmienkam, v akých vyrastal, chodil do školy len 5 rokov, no svoje deti podporuje vo vzdelávaní a považuje ho za veľmi dôležité. Tie dve hodiny s ním ubehli nezvyčajne rýchlo. Bola to jeho posledná beseda v rámci dvojtýždňového pobytu na Slovensku. Pokúsim sa zopakovať slová, s ktorými sa s nami rozlúčil: „Veľmi dobre si rozmyslite, čo chcete v živote robiť a čo urobí šťastným vaše srdce. A každý večer, keď sa budete ukladať na lôžko, odpovedzte si na otázku, či idete po ceste, ktorú ste si vybrali, alebo po ceste, ktorú vám vybral niekto iný“.
D. Balalová a kolégium Zelenej školy
Kurz pre kolégium Zelenej školy
Tri dni plné inšpirácie, zmysluplných aktivít, stretnutí s výnimočnými ľuďmi a spriaznenými dušami – taký bol Kurz pre stredoškolské kolégiá Zelených škôl 24. – 26. 10. v Zaježovej. Okrem výmeny skúseností a zážitkových aktivít boli súčasťou kurzu vzácni hostia, ktorí priniesli zaujímavé témy: O pralesoch, lesoch a klimatickej zmene rozprával Erik Baláž – ekológ a filmár. Juraj Rizman – občiansky a environmentálny aktivista, komunikačný
poradca a veľmi bezprostredný a vtipný človek nám cez príklady toho, čo sa podarilo čo nie, vysvetlil ako a prečo byť aktívni v mieste, kde žijeme. A Lukáš Bulko z @fairtradeczsk Fairtrade Česko a Slovensko a Stanislav Komínek – režisér, dokumentarista, expert na komunikáciu
Fairtrade, Česká republika, nám ponúkli čokoládu, kakao a kávu Fair Trade a ich príbeh. Čarovné prostredie, výborná strava a ľudia, ktorí veria tomu, čo robia, umocnili náš zážitok z týchto dní. ĎAKUJEME!
Pestovanie mikrozeleniny
Študenti Gymnázia v Púchove sa pravidelne zapájajú do enviro projektov, vzdelávajú sa a robia aktivity vedúce k zlepšovaniu životného prostredia. Projekt : „Chránime včely, rastliny a pôdu“ pomohol našim študentom okrem iného, naučiť sa pestovať mikrozeleninu. Na začiatku sa študenti viacerých tried zúčastnili diskusie s p.Veteškovou-Andreánskou, ktorá sa venuje ochrane pôdy, jej význame ako aj pestovaniu mikrozeleniny. Študenti na tejto diskusií sadili hrach, kukuricu, slnečnicu, červenú kapustu a reďkovku. V špeciálnom stojane dbali žiaci I.B na ich zavlažovanie. Tieto malé výhonky postupne rástli až do utorka, kedy ste mali možnosť na ochutnávke zistiť ako chutí mikrozelenina. Jej zdravotné benefity vyplývajú z vysokej koncentrácie živín a preto veríme, že ste si ich doplnili a ochutnávku ste si užili rovnako ako my
Ing. Petra Mašková, dňa 26. októbra 2022
Nová generácia proti suchu- pokračovanie
Ekológia a starostlivosť o životné prostredie nám nie sú ľahostajné. Viac si prečítajte v nasledujúcom príspevku od RNDr. Dagmar Balalovej:
Keď mi pred necelými dvoma rokmi napísala Šárka Vávrová zo Vzdelávacieho a kultúrneho centra Broumov , či by naša škola nechcela byť ich partnerom v Erazmovskom projekte Nová generácia proti suchu, moja prvá otázka znela, prečo oslovila práve nás. Nuž, vraj aj v „ďalekých“ Čechách idú o nás také chýry, že ROBÍME, ČO UČÍME – ekológiu a environmentálnu výchovu nevynímajúc.
Tým bola naša ďalšia spolupráca spečatená. Prvý rok projektu sme sa venovali tvorbe pracovných listov a metodiky aktivít pre žiakov, zameraných na pochopenie významu pôdy, lesa a vody v krajine. S dvomi študentkami – Mirkou a Sandrou sme sa vybrali do dovtedy nepoznaného Broumova. Päťhodinová cesta vlakom s troma prestupmi bola kompenzovaná jedinečným pobytom v Broumovskom kláštore a trojdňovým školením o využívaní PC programu a mobilnej aplikácie na mapovanie miest, ktoré boli v minulosti nerozumnými zásahmi človeka zmenená tak, že negatívne ovplyvnili prirodzený hydrologický cyklus v krajine a výraznou mierou prispeli ku klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu. Združenie ŽIVÁ VODA, ktoré je ďalším partnerom projektu, nám však ukázalo, že šanca na čiastočnú nápravu existuje. Prvé spoločné pracovné stretnutie v našej škole 19. a 20. októbra to potvrdilo. Tomáš Valášek – profesionálny kameraman z Broumova nám bude pomáhať s dokumentáciou našich aktivít formou krátkeho filmu. Jan Oprchal, ktorý spolupracuje so Živou vodou, nás počas jedenásťkilometrovej prechádzky Púchovom a okolím upozornil na to, čo by sa dalo z hľadiska zadržiavania dažďovej vody v krajine urobiť inak, rozumnejšie, udržateľnejšie. Náš tím sa rozrástol o ďalších desať študentov, ktorých myšlienka tohto projektu oslovila. Pokračovať budeme ďalšími stretnutiami a najvýznamnejším výstupom projektu bude návrh opatrení na elimináciu negatívnych zásahov človeka do hydrologického cyklu a na zadržiavanie dažďovej vody v mestských a prímestských častiach Púchova.
Gymnázium Púchov je od roku 2015 Modrou školou. Využívame, zadržiavame a recyklujeme dažďovú vodu rôznymi spôsobmi, čím skvalitňujeme mikroklímu školy. Prostredníctvom projektu Nová generácia proti suchu chceme ukázať, že je to potrebné, nutné, možné a realizovateľné aj v našom meste a v celej krajine.
Dagmar Balalová
Generácia udržateľnosti
Minulý týždeň sa niesol v znamení projektu “generation of sustainability”-generácia udržateľnosti.
Projektu a stretnutia na Slovensku sa zúčastnilo päť krajín(Chorvátsko, Taliansko, Grécko, Litva, Slovensko)
Z každej krajiny prišli 5 študenti a dvaja učitelia.
Všetky aktivity a exkurzie súviseli s témou projektu a hlavným cieľom bolo rozšírenie vedomostí o tom, ako sa správne enviromentálne správať s ohľadom na životné prostredie a taktiež ako udržiavať a zaobchádzať s obmedzenými prírodnými zdrojmi.
Študenti a ich učitelia navštívili mnoho zaujímavých miest ako Devín, hrad Strečno, továreň na výrobu medu, Prezidentský palác, kde mali besedu s environmentálnym poradcom prezidentky SR Norbertom Kurillom. Navštivili aj hrad a prešli sa centrom Bratislavy či splavovali Váh na pltiach.
K včelám tak blízko ako ešte nikdy predtým
Dnes mohli naši žiaci z tzv. malého gymnázia pozorovať včely z tesnej blízkosti bez toho, aby im hrozilo uštipnutie. Škola na tieto účely zakúpila špeciálne včelárske obleky a aj vďaka projektu Chránime včely, rastliny a pôdu sa žiaci v rámci vyučovania biológie zúčastňujú rôznych aktivít a vedomosti získavajú priamou skúsenosťou.
Climate rules
5. októbra 2022 sa v Bratislave uskutočnilo stretnutie študentov z niekoľkých slovenských stredných škôl. Študenti v rámci medzinárodného projektu Climate Rules, ktorý sa koná pod záštitou Bridge
Academy a Nvias, riešili otázky týkajúce sa udržateľnosti a klimatickej zmeny.
Našu školu zastupovali Sandra Kindernajová, Laura Kindernajová a Miriam Beata Tomanová z triedy sexta, pod vedením p. učiteľky Janky Galánkovej Komorovej.
Deň bylinkového čaju
31. 5.2022 sa vestibul našej školy rozvoňal mätou, medovkou, materinou dúškou, levanduľou,... Skupina študentiek z kvarty nám totiž pripravila ochutnávku bylinkových čajov spojenú s výstavkou bylín a čajových zmesí nielen zo školskej bylinkovej záhrady, ale aj z domácich zásob žiakov školy. Dievčatá návštevníkov čajového bufetu oboznámili s liečivými účinkami použitých bylín a pre žiakov a ich rodičov sme vytvorili informačnú elektronickú príručku s fotkami a stručnou charakteristikou liečiviek, pestovaných v školskej bylinkovej záhrade.
Enegetické desatoro
Plagát vytvorila Laura Kindernajová, Sexta
Naše dážďovky
Dažďovky sú späť.
Naše vermikompostéry sa s nami učia komunikovať. Prvé pokusy sa nevydarili. Dážďovky zmizli. Vo štvrtok 18.5.2022 dorazili poštou nové dážďovky. Dúfajme, že sa s nami skamarátia.
Akčný deň
Dňa 19. mája 2022 sa konal na Gymnáziu Púchov tradičný AKČNÝ DEŇ plný ekologických, biologických a environmentálnych aktivít. Privítali sme 120 žiakov z púchovských základných škôl a ich pani učiteľky. Žiaci si mohli otestovať svoju fyzickú zdatnosť, dozvedieť sa nové zaujímavosti zo života včiel, zoznámiť sa s Kalifornskými dážďovkami, vyrobiť v laboratóriu ekologický čistič a živnú pôdu pre mikroorganizmy, dozvedieť sa viac o symbióze,... Vstupenkou na toto podujatie boli vlastné fotky čiernych skládok v Púchove a okolí, ktoré sme zaznačili do mapy a povedali sme si, ako postupovať pri ich nahlasovaní. Ďalšou úlohou bolo priniesť recept na zdravé jedlo z lokálnych surovín. Niektorí nás potešili aj vlastnou cukrárskou tvorbou. Aktivity sa uskutočnili formou rovesníckeho vzdelávania a viedli ich žiaci prímy a sekundy. Všetkým zúčastneným patrí vďaka za príjemne a užitočne strávený čas.
Za realizačný tím: D. Balalová a K. Panvicová
Kvetinovo-bylinková záhrada
Kvetinovo-bylinkovú záhradku na nádvorí školy majú na starosti naši žiaci pod vedením vyučujúcich biológie.
Svoje teoretické poznatky o rastlinách z vyučovania môžu takto aplikovať v praxi.
Študenti prvého ročníka a tercie pomohli pánovi školníkovi s rozvozom drevenej štiepky, s vytrhaním buriny a skrášlili školskú záhradu. 5.máj 2022
Prednáška o kvalite ovzdušia
Dnes, 1. apríla 2022 doobeda sa uskutočnila zaujímavá prednáška pre žiakov z kvinty. O kvalite ovzdušia prišiel porozprávať pán Mgr. Andrej Číž, ktorý sa dlhodobo venuje tejto problematike. V rámci toho vedie rôzne projekty a upozorňuje na problém zhoršovania sa nášho ovzdušia.
Veríme, že študenti si rozšírili svoje poznatky a že aj oni svojou troškou prispejú k tomu, aby sme dýchali zdravší vzduch.
Nová generácia proti suchu
V dňoch 17. – 20. 3. 2022 vycestovala Mirka Kubičárová a Sandra Kindernajová z kvinty v sprievode pani učiteľky RNDr. Dagmar Balalovej v rámci projektu Nová generácia do českého Broumova.
V Broumove sa naučili používať program QGIS a aplikáciu QFIELD. Tieto nástroje umožňujú mapovať krajinu, odvodnenú a odlesnenú nerozumnými zásahmi človeka v minulosti (meliorácia, stavba priehrad,..). Učili sa aj, ako je možné tieto chyby napraviť.
Jedinečný Broumovský kláštor sa tak na štyri dni stal ich domovom.
..........................
NAVŤÍVILI SME BIOPLYNOVÚ STANICU V HOROVCIACH
V jedno októbrové dopoludnie sme sa vybrali do blízkej dedinky Horovce. Dozvedeli sme sa, že je tam bioplynová stanica a tak sme sa o nej od pána Petra Hrdého dozvedeli viac.
Biologický odpad je jeden zo základných alternatívnych zdrojov energie. Na základe toho sa tu postavila v roku 2010 až 2013 bioplynová stanica, ktorá tieto materiály spracováva procesom anaeróbnej fermentácie. Anaeróbnou fermentáciou, teda nejakým vyhnívaním, vzniká v týchto uzavretých nádobách bioplyn, ktorý je následne čistený a spaľovaný v kogeneračných jednotkách. V kogeneračných jednotkách je plyn spaľovaný za účelom výroby elektrickej energie, ktorá je dodávaná do regionálnej distribučnej siete. Okrem toho tu vzniká aj tepelná energia.
Vyrábajú ročne okolo troch megawattov elektrickej energie, čo slúži na pokrytie bežnej spotreby okolo dva a pol až tritisíc domácností. To znamená, že to dokážu energeticky pokryť niekoľko dedín. Okrem tepla a elektriny sa vyrábajú organické minerálne hnojivo, ktoré sa využíva na poľnohospodársku pôdu, je to dodávka živín pre ďalšie pestovanie. Je to prakticky taký uzavretý kolobeh. Čo sa v rámci biomasy zoberie, takto sa aj vráti.
Základom spracovávanej biomasy je kukuričná siláž, cukrovarské rezky z cukrovaru Trenčianska Teplá, tiež spracovávajú hnoj a kurací trus, ale aj srvátku z mliekarne Agrofarma Červený Kameň a výpalky z okolitých páleníc. V rámci letnej sezóny, keď je veľa ovocia a zeleniny a supermarkety to nestíhajú predať – melóny, mrkvu, zemiaky, všetko, čo sa nedokáže predať a malo by niekde hniť, tak ide do bioplynky a tam sa to rozloží. To, čo by mohol byť nevyužitý odpad, tu dokážu premeniť na elektrickú a tepelné energiu.
Miroslava Kubičárová, KVINTA
..........................
..........................
Výstava Život v bavlne
Za pomoc pri inštalácii ďakujeme PoP tímu, žiakom triedy sexta a Borisovi Janíkovi, predsedovi Žiackej školskej rady.
Za zaslanie plagátov a osvetovú aktivitu ďakujeme neziskovej organizácii Fairtrade Českoa Slovensko
https://www.youtube.com/watch?v=nxhCpLzreCw
Katarína Gažová
Aktivity Zelenej školy jún 2021
Energia Slnka
Prvýkrát v našej škole využívame energiu Slnka. Teraz je to na osvetlenie školského dvora. M.Kubičár
Kvitnúca záhrada
V dňoch 10. a 11.6.2021 žiaci pod vedením p. Balalovej, Medňanskej a Timkovej upravujú plochu pre kvitnúce lúčne kvety. Uvidíme výsledok? M.Kubičár
Biologická olympiáda kat. C 55.ročník
Gymnázium Púchov sa zapojilo do biologickej olympiády kategórie C vďaka žiakom z kvarty. V teoreticko-praktickej časti, kde si žiaci overovali svoje vedomosti z biológie, boli úspešní riešitelia v okresnom kole Miroslava Kubičárová, ktorá sa umiestnila na treťom mieste a Sandra Kindernajová, ktorá sa umiestnila na šiestom mieste. Dievčatám gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu.
V druhej projektovej kategórií nás na okresnom kole reprezentovali Miroslava Kubičárová s témou Čierne skládky, ktorá skončila na treťom mieste. Na druhom mieste skončila Jessica Drgová s témou Koronavírus a mentálne poruchy. So svojou prácou a posterom postúpila do krajského kola, kde sa umiestnila na štvrtom mieste. Gratulujeme.
Ďakujem všetkým súťažiacim za reprezentovanie našej školy a prajem im veľa úspechov aj v ďalšom školskom roku. Mgr. Lucia Medňanská
podprojekt: Energetické esá
Termosnímkovanie našej školy
Vo štvrtok 25. 2. 2021 do našej školy zavítal z Technickej univerzity vo Zvolene pán Ing. Špilák, v rámci projektu Zelenej školy, a podprojektu Energetické esá, ktorý nám pomohol zistiť stav izolácie školy. Vysvetlil nám postup merania s termovíznou kamerou. Zhotovili sme snímky a zistili sme chyby, miesta najväčších únikov tepla do okolia. Prvé zistenie, treba zatepliť škôlku. Na niektorých miestach uniká z budovy veľa tepla, hlavne na balkónoch a vo vrchných častiach tried. Druhé zistenie, uniká teplo z radiátorov do stien. Odborník nám odporučil dať za radiátory odrazovú plochu, napr. hlinkovú fóliu. Osobitne sa to týka budovy škôlka, v ktorej býva chladnejšie. Tretie naše zistenie, dbať na zatváranie dverí a okien. Tu uniká najväčšie množstvo tepla. Treba vetrať, ale krátko a efektívne. Keď sa tieto 3 veci vyriešia, škola ušetrí peniaze a v škôlke bude konečne teplo.
Matej Klus a Miroslava Kubičárová kvarta, Gymnázium Púchov
rozhovor :
Ing. Dominik Špilák z Technickej univerzity vo Zvolene https://fb.watch/3Tm8Vp_Zn4/ C/
PaedDr. Miroslav Kubičár, riaditeľ školy https://fb.watch/3Tm83swig
ENVIROPROJEKT 2020, Slnko-voda-vietor
Ciele:
- vzdelávacie aktivity v oblasti zmeny klímy, prevencie povodní a sucha
- nákup pomúcok v oblasti alternatívnych zdrojov energie
- vytvorenie pracovných listov na experimenty s pomôckami
- prieskum u rodičov o využití obnoviteľných zdrojov energie
- osvetlenie školského dvora 2 solárnymi lampami
Projekt Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu rieši v našej škole tému alternatívnych zdrojov energie, nákup moderných učebných pomôcok a prácu s nimi. Zároveň realizujeme prieskum u našich rodičov. V rámci projektu inštalujeme na nádvorí školy dve pouličné solárne lampy. Dotácia ministerstva školstva je 2000€. Spoluúčasť Združenia rodičov je 740€.
....................................................................................................................................................
Zelené oči Trenčianskeho samosprávneho kraja, 2020
Ako zabrániť prehrievaniu školského dvora
Ciele:
- výsadba súvislej plochy kvitnúcimi krami 105m2
- nákup pracovného náradia
- oprava 5 lavičiek na školskom dvore
- besedy so žiakmi na témy- klimatické zmeny, včely v prírode, opatrenia našej školy
Dňa 5.11.2020 sa uskutočnila beseda žiakov prímy a sekundy (40 žiakov) s pánom Vojtechom Pšenkom o včelách, ich význame v prírode, o živote včiel a ich chove.
Z besedy vyberáme:
„Na 1 kg medu musia včely nalietať minimálne 145 000 km a sadnúť na viac ako 1 000 000 kvetov.“
Takúto zaujímavosť a mnohé iné fakty o včelách, o ich význame a živote sa dnes dozvedeli žiaci prímy a sekundy na online besede. Besedu organizoval dobrovoľník p. Vojtech Pšenka. Ďakujeme Vám veľmi pekne!
Lucia Medňanská
Nové lavičky na nádvorí od 5.11.2020. Drevo je agátové, z Krupiny.
V projekte Zelené oči 2020, "Ako zabrániť prehrievaniu školského dvora" podporenom z Trenčianskeho samosprávneho kraja sme pokračovali 12.11.2020 výsadbou kvitnúcich krov a trvaliek na ploche 105m2. Naši dobrovoľníci za prísnych bezpečnostných opatrení, v skupinkách 3-4 žiakov postupne v priebehu dňa upravovali pozemok a sadili rastliny.
kvarta: Laura Kindernajová, Sandra Kindernajová, Miroslava Kubičárová
I.A + kvinta: Nikola Jágriková, Sára Dürešová, Ondrej Vašek
II.A dievčatá: Nina Jandušíková, Rebeka Kováčová, Ema Pleváková
II.A chlapci: Adam Lupták, Ján Sivčák, Daniel Ziegler, Tomáš Žemla
I.A + septima: Ján Ševčík, Lukáš Lukáčik, Jakub Ziegler, Jakub Kvasnička+ Beky
Veľké ďakujem. Miroslav Kubičár
"Skleníkové efekt, sklenikové plyny, Milankovičove cykly, štúdium ľadovcových jadier, dôsledky globálneho otepľovania, Kjótsky protokol, ... aj o tomto bola prednáška na tému KLIMATICKÉ ZMENY pre študentov 1. ročníka a kvinty, ktorá sa uskutočnila online 19. 11. 2020. Spätnou väzbou bol test, ktorý účastníci po prednáške absolvovali a ktorý ukázal, že žiaci nielen dobre počúvali, ale všímajú si a chápu aj všetky opatrenia – drobné, ale významné kroky, ktorými chce naša škola prispieť k spomaleniu procesov globálneho otepľovania a eliminácii jeho dôsledkov."
Dagmar Balalová, koordinátorka Zelenej školy
Dňa 27.11.2020 v rámci projektu Zelené oči 2020 dokončili výsadbu školskej záhrady žiačky z triedy kvarta: Jessica Drgová, Laura Kindernajová, Sandra Kindernajová, Miroslava Kubičárová, Miriam Beata Tomanová.
výsadba horúci čaj
............................................
"Mysli globálne, konaj lokálne"- Think globally, act locally"
História aktivít v programe Zelená škola od roku 2013- 2020
Aktualizované
Výsledky súťaží
stredných škôl:
Gymnázium Púchov
3. miesto v kraji
viac info v článku