Skupina fyzikálnych nadšencov sformovaná počas školského roka a vo Hvezdárni v Partizánskom sa rozhodla prenocovať v škole z pondelka 20.júna na utorok 21.júna. Samotné spanie bola len okrajová činnosť, išlo hlavne o experimentovanie s novými pomôckami, ktoré škola získala z prostriedkov projektu cezhraničnej spolupráce „Vzdelávanie bez hraníc“.
Dokazovali sme napríklad prítomnosť plynov vo výbojových trubiciach pomocou digitálneho spektrometra a sprevádzkovali sme termograf a hydrograf. Pomocou špeciálneho softvéru sme zisťovali hodnoty elektrických veličín pri prevádzke solárnych zariadení. Po zotmení sme sa snažili pozorovať oblohu pomocou výkonného hvezdárskeho ďalekohľadu, ale mali sme problém s jeho kalibráciou (potrebujeme odbornú pomoc). Okolo tretej ráno sme zapojili Wehneltovu trubicu uloženú medzi Helmholtzovými cievkami na napätie 300 V a dokázali, že homogénne magnetické pole zakrivuje trajektóriu častíc s elektrickým nábojom. Elektróny letiace zo žeravej katódy pretínali indukčné čiary HMP pod uhlom asi 60° a účinkom magnetickej sily vytvorili krásnu svietiacu špirálu. Neúnavní fyzici , prebratí po ľadovej sprche v telocvični, boli ochotní celú noc venovať vede, ešte o pol štvrtej nad ránom hľadali nové pokusy na internete a pálili si prsty na plazmovej lampe. Nakoniec sa predsa trochu spalo (len Tomáš Skokňa sa učil dejepis). Ráno v škole bolo ťažké, ubytovacie izby sa zmenili opäť na triedy, prichádzali vyspatí a svieži spolužiaci a bolo treba bojovať za lepšie známky na vysvedčení. Každému z nás sa pobyt v škole páčil a určite si to niekedy v jeseni zopakujeme.
Mária Pastorková
Michal Červeňák 2D uverejnil na facebooku veľa fotografií zo spomínanej udalosti
účastníci pobytu v škole: Mgr. Mária Pastorková, RNDr. Iveta Drobná, Jakub Augustín, Vilo Cíbik, Matej Pajtáš, Janko Šabík, Paťo Plevák, Aďa Brozáková, Janka Trnková, Tomáš Skokňa, Miro Kopál, Samo Bielik, Michal Červeňák
Wehneltova trubica je sklenená banka so zriedenou atmosférou vodíka. Má zabudovaný elektrický obvod nažeravenie katódy, z ktorej vyletujú elektróny. Na katódu sa privádza napätie 300 V. Trubica je položená medziHelmholtzovými cievkami, ktoré sú zdrojom homogénneho magnetického poľa. Indukčné čiary tohtohomogénneho magnetického poľa sú navzájom rovnobežné. Na elektróny, letiace z katódy Wehneltovej trubicekolmo na indukčné čiary, pôsobí magnetická sila a zakrivuje ich trajektóriu do tvaru kružnice. Má účinky akodostredivá sila. Letiace elektróny majú určitú pohybovú energiu a počas letu narážajú na molekuly vodíka.Elektróny vo vodíku nárazom získavajú energiu a prechádzajú do excitovaného stavu, v ktorom zotrvajú lenkrátky čas. Pri návrate do základného stavu, uvoľňujú rozdiel energií vo forme viditeľného modrastého svetla.V našom experimente elektróny vylietali z katódy pod uhlom asi 60˚, preto nevytvorili stopu v tvare kružnice, alev tvare špirály. Tento jedinečný experiment sme učiteľom a žiakom partnerskej školy predviedli na záverečnejkonferencii. Dohodli sme sa, že k nim s pokusom zavítame aj v budúcich školských rokoch.
Aktualizované
Výsledky súťaží
stredných škôl:
Gymnázium Púchov
3. miesto v kraji
viac info v článku