Áno, dobre čítate, nenewtonovskú kvapalinu. Aká je potom newtonovská? Newtonovská je bežná kvapalina akou je napríklad voda. Keď na vodu tlačíme, pohybujeme ňou miešaním, hádžeme do nej predmety, nemení svoju štruktúru a nemení sa jej vnútorné trenie, čiže viskozita. V prípade nenewtonovskej kvapaliny sa dejú pozoruhodné veci.
Pri silovom pôsobení sa mení jej štruktúra a tuhne. Čím rýchlejšie s kvapalinou pohybujeme, tým je tvrdšia. Môžete do nej udierať päsťou, rýchlo pichať prstom, neponoríte do nej ruku, ani ju nezamokríte. Vyrobili sme ju spolu s chlapcami z 2.B triedy, ktorí majú radi nezvyčajné fyzikálne experimenty a technické lahôdky.
Použili sme jeden diel kukuričného škrobu, jeden a pol dielu vody a zopár kvapiek potravinárskeho farbiva pre efekt. Zmes sme dobre premiešali a potom sme sa už len tešili z toho, čo všetko kvapalina dokáže. Príčina tuhnutia kvapaliny spočíva v tom, že dlhé reťazce škrobu, medzi ktorými prúdi voda sa pri pohybe kvapaliny zosieťujú a uväznia molekuly vody. Ak sila prestane pôsobiť, sieťovina škrobu sa rozpadne uvoľní vodu a zmes je opäť tekutá. Tento jav sa využíva napríklad na zabrzdenie nábojov v nepriestrelnej veste. Mária Pastorková
Aktualizované
Výsledky súťaží
stredných škôl:
Gymnázium Púchov
3. miesto v kraji
viac info v článku