,,Cultures Diversity, One Europe“
V týždni od pondelka 24.5. do piatka 28.5.2021 sme sa my, študenti kvinty a II.A zúčastnili vôbec prvého online stretnutia študentov stredných škôl z piatich rôznych európskych krajín v projekte Erasmus+.
Bolo to záverečné stretnutie v projekte ,, Kultúrna rozmanitosť, jedna Európa“. Pôvodne sa malo uskutočniť už minulý rok na jar, priamo v talianskych Alpách, v mestečku Cles. Okrem nás a usporiadateľov z Talianska, sme sa mali v Dolomitoch osobne stretnúť aj so študentami zo Španielska, Grécka a Lotyšska.
Kvôli pandémii sa stretnutie posunulo na tento rok, v nádeji, že sa v tomto školskom roku stretneme osobne. Nepodarilo sa to, a tak sme tento rok, bohužiaľ prišli o možnosť zažiť ,,skutočný Erasmus“. Obišlo nás bývanie v talianskych rodinách, spolupráca na rôznych aktivitách v medzinárodných skupinách naživo, neochutnali sme pravú pizzu a nevideli krásy regiónu Trentino naživo.
Napriek tomu nám tento týždeň priniesol množstvo pozitív a nových podnetov. Mali sme príležitosť byť súčasťou vôbec prvej online mobility, v rámci medzinárodného partnerstva škôl. Mnohí sme vystúpili zo svojho tieňa, a na vlastnej koži sme zistili, že zmysluplne prehovoriť po anglicky pred najmenej sedemdesiatimi ľuďmi nie je práve easy- peasy. J
Každý deň prebiehal pod taktovkou iného talianskeho učiteľa a ráno sme začínali s tzv. ,,Ice-breaking activities“. Tie nám mali pomôcť búrať ľady medzi sebou. Našou úlohou bolo napríklad zdieľať s ostatnými študentmi fotku, ktorá nás najviac vystihuje a neskôr aj vysvetliť prečo. Alebo sme zdieľali fotky prírodných a historických krás, či tradícií Slovenska, ktoré sme následne mali priblížiť a okomentovať pre medzinárodné publikum.
Pracovali sme s rôznymi, pre nás novými aplikáciami typu jamboard, kahoot či answear garden. Odprezentovali sme množstvo prezentácií napr. o systémoch vzdelávania, jeho dištančných formách počas lockdownu , ďalej o zdravotníctve v EÚ, či o Olympijských hrách a ich politickom prepojení. Vyjadrovali sme tiež svoje postoje k pálčivým environmentálnym problémom, či imigračnej otázke.
Aj keď sme nemohli byť osobne v Taliansku, aspoň prostredníctvom videí a fotiek sme sa tam virtuálne preniesli. Napriek tomu, že sme sa s našimi rovesníkmi nestretli osobne, dokázali sme nadviazať množstvo kontaktov s ľuďmi z rôznych kútov Európy, čo sa aktuálne prejavuje napr. na počte followerov na Instagrame :D.
Celý tento virtuálny týždeň bol pre nás všetkých špeciálnym a po spoločnej diskusii o tom, čo nám dal sme ho zakončili sladkou bodkou.
Na záver sa chceme poďakovať pani profesorke Cvachovej a Brtišovej za možnosť zažiť tento neopakovateľný zážitok.
Ema Krídlová, kvinta
Aktualizované
Výsledky súťaží
stredných škôl:
Gymnázium Púchov
3. miesto v kraji
viac info v článku