NAVŤÍVILI SME BIOPLYNOVÚ STANICU V HOROVCIACH
V jedno októbrové dopoludnie sme sa vybrali do blízkej dedinky Horovce. Dozvedeli sme sa, že je tam bioplynová stanica a tak sme sa o nej od pána Petra Hrdého dozvedeli viac.
Biologický odpad je jeden zo základných alternatívnych zdrojov energie. Na základe toho sa tu postavila v roku 2010 až 2013 bioplynová stanica, ktorá tieto materiály spracováva procesom anaeróbnej fermentácie. Anaeróbnou fermentáciou, teda nejakým vyhnívaním, vzniká v týchto uzavretých nádobách bioplyn, ktorý je následne čistený a spaľovaný v kogeneračných jednotkách. V kogeneračných jednotkách je plyn spaľovaný za účelom výroby elektrickej energie, ktorá je dodávaná do regionálnej distribučnej siete. Okrem toho tu vzniká aj tepelná energia.
Vyrábajú ročne okolo troch megawattov elektrickej energie, čo slúži na pokrytie bežnej spotreby okolo dva a pol až tritisíc domácností. To znamená, že to dokážu energeticky pokryť niekoľko dedín. Okrem tepla a elektriny sa vyrábajú organické minerálne hnojivo, ktoré sa využíva na poľnohospodársku pôdu, je to dodávka živín pre ďalšie pestovanie. Je to prakticky taký uzavretý kolobeh. Čo sa v rámci biomasy zoberie, takto sa aj vráti.
Základom spracovávanej biomasy je kukuričná siláž, cukrovarské rezky z cukrovaru Trenčianska Teplá, tiež spracovávajú hnoj a kurací trus, ale aj srvátku z mliekarne Agrofarma Červený Kameň a výpalky z okolitých páleníc. V rámci letnej sezóny, keď je veľa ovocia a zeleniny a supermarkety to nestíhajú predať – melóny, mrkvu, zemiaky, všetko, čo sa nedokáže predať a malo by niekde hniť, tak ide do bioplynky a tam sa to rozloží. To, čo by mohol byť nevyužitý odpad, tu dokážu premeniť na elektrickú a tepelné energiu.
Miroslava Kubičárová, KVINTA
Aktualizované
Výsledky súťaží
stredných škôl:
Gymnázium Púchov
3. miesto v kraji
viac info v článku