Erasmus +
,,Generation of Sustainability“
V prvý marcový týždeň sa päť študentov Gymnázia Púchov Nina Jandušíková (III.A), Zuzana Kanderková (III.A), Ema Kridlová(sexta), Kristián Rúček (sexta) a Marián Harnádek (septima) spoločne s pani profesorkami Cvachovou a Brtišovou zúčastnili druhého medzinárodného stretnutia v projekte ,,Generácia udržateľnosti“, spolu s ďalšími študentami a ich učiteľmi z Chorvátska, Litvy, Grécka a Talianska v chorvátskom Čakovci.
Hneď po našom príchode na gymnázium v Čakovci, sme tak ako ostatné zúčastnené krajiny, v angličtine odprezentovali našu prezentáciu na tému ,,Nakladanie s odpadom“.
Neskôr sme navštívili firmu Humana Nova, kde sme videli ako sa spracovávajú staré látky a oblečenie, ktoré sa neskôr dostávajú na pulty second-handov a tým sa situácia s nadbytkom oblečenia stáva únosná.
V Čakovci sme tiež navštívili múzeum nehmotného dedičstva „Međimurská pokladnica“, kde sme sa dozvedeli viac o regióne v ktorom sa Čakovec nachádza, o jeho histórií, významných osobnostiach a udalostiach, ktoré sú s týmto regiónom späté.
V utorok sme zamierili do historického mestečka Ogulin a jeho okolia. Navštívili sme tam rozprávkovú dedinku Rastoke, kde vodopády padajú pomedzi domy miestnych obyvateľov a popoludnie sme strávili na Plitvických jazerách - v najväčšom, najznámejšom a turistami z celého sveta najnavštevovanejšom národnom parku v Chorvátsku. Bonusom bol sneh a zamrznuté vodopády, ktoré dali tomuto miestu naozaj nezvyčajnú, no úchvatnú atmosféru.
Ogulin je právom hrdý na miestne múzeá - ,,Ivanin dom rozprávok“ a ,,Ogulinské múzeum dedičstva“. V prvom sme sa zoznámili so slávnou chorvátskou spisovateľkou pre deti - Ivanou Brličovou-Mažuraničovou. Na stenu s menami slávnych spisovateľov sme pridali aj nášho slávneho rozprávkara Pavla Dobšinského a zoznámili sme sa aj s tajomným duchom, ktorý nám presne ukázal na aké rozprávkové monštrum sa podobáme. V druhom múzeu sme sa dozvedeli viac o histórií Ogulinu, o zvykoch, o slávnych osobnostiach, ktoré sa tam narodili aj o významných udalostiach, ktoré sa stali, či už priamo v meste alebo v okolí mesta. Napríklad neďaleko mesta sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia odohralo niekoľko bitiek chorvátsko-srbskej vojny a jedna časť múzea je venovaná práve tejto smutnej, ale významnej udalosti. Popoludnie sme strávili v medzinárodných pracovných skupinách. Pracovali sme na projektových úlohách o ochrane životného prostredia. Výsledkami našej práce boli plagáty, prezentácie, videá a brožúrky.
Večer sa konala tzv. ,,swap party“. Každý z nás musel priniesť z domu jeden kúsok oblečenia, ktorý už nenosí, ale je stále nositeľný a potom si každý vybral jeden takýto kus oblečenia, ktorý doniesol niekto iný. Takáto výmena nám ukazuje ako sa dá pracovať s oblečením, ktoré už síce nenosíme, no to neznamená, že ho hneď musíme vyhodiť a, že aj takto môžeme prispievať k udržateľnosti.
Veľmi inšpiratívnym príkladom životného štýlu bez odpadov bola návšteva jedinečnej perma-farmy Bogata Šuma. Jej holandskí majitelia nám vysvetlili aj ukázali, ako môže prosperovať malé permakultúrne hospodárstvo, ktoré funguje na princípe rešpektovania prirodzených vzorov prírody. V Záhrebe sme na námestí Bana Josipa Jelačiča sme neobišli Záhrebskú katedrálu, ktorá je chorvátskou najväčšou a najznámejšou kultúrno-historickou pamiatkou.
Piatok sme strávili vo veľkej modernej eko-firme Tehnix, ktorá sídli neďaleko Čakovca. Firma Tehnix je nielen chorvátskym, ale aj európskym lídrom v spracovávaní odpadu najmodernejšími technológiami a zariadeniami.
Pracovný medzinárodný týždeň sme ukončili odprezentovaním našich prác, ku ktorým sme zbierali podklady počas celého nášho pobytu. Spoločne sme vytvorili niekoľko príkladov dobrej praxe o tom, ako nakladať s odpadom, ako minimalizovať jeho tvorenie, ako triediť a kde všade nájsť nové možnosti jeho spracovania.
Ani sme sa nenazdali a bol čas odísť. Presne ako povedala pani profesorka Cvachová, tento týždeň sa aj nám zdal ako jeden dlhší deň J S našimi zahraničnými rovesníkmi sme strávili super týždeň a na konci nám bolo ľúto, že odchádzame.
Na záver sa chceme poďakovať pani profesorke Brtišovej a pani profesorke Cvachovej za tento úžasný, užitočný a inšpiratívny erazmovský týždeň J
Ema, Nina, Zuzka, Kristián a Majo
Aktualizované
Výsledky súťaží
stredných škôl:
Gymnázium Púchov
3. miesto v kraji
viac info v článku