Niečo o OSN, boj proti dezinformáciám a otázka migrácie
s Jakubom Jurovčíkom, III.B
Vo štvrtok 20.4.2023 bol u nás organizovaný workshop, ktorý organizovalo Ministerstva zahraničných vecí. Workshop sa týkal organizácie spojených národov, dezinformácií a migrácie.
OSN prezentoval mládežnícky delegát slovenskej republiky pôsobiaci v OSN Michal Salíni. Prostredníctvom krátkeho videa nám sprostredkoval čo to OSN vlastne je. Predstavil koľko členov obsahuje, úradné jazyky OSN, „Ústavu OSN“, stálych členov OSN – ako sú USA, Rusko, Francúzsko, Čína a Veľká Británia a ich právomoci. Tiež porozprával o sídlach tejto medzinárodnej organizácie, bezpečnostnej rade a zaujímavostiach týkajúcich príhodách z OSN. Najviac sa však zameral na plán udržateľného rozvoja, ktorí obsahuje 18 cieľov na ktoré sa OSN zameriava. Medzi tieto ciele patria: žiadna chudoba, žiadny hlad, kvalita zdravia a života, kvalitné vzdelanie, rodová rovnosť, čistá voda a hygiena, dostupná a čistá energia, dôstojná práca a ekonomický rast, priemysel a inovácie a infraštruktúra, zníženie nerovností, udržateľné mestá a komunity, zodpovedná spotreba a výroba, ochrana klímy, život pod vodou, život na pevnine, mier, spravodlivosť a silné inštitúcie, partnerstvá za ciele. Zaujímavosťou bolo, že Slovensko je podpriemerné, čo sa týka plnení týchto cieľov.
Poukázal na to, že ako delegát Slovenska pri OSN sa môže zúčastniť verejných vecí na medzinárodnej úrovni i keď je len študentom. Porozprával nám o diskutovaní s delegátmi ostatných krajín o rôznych medzinárodných problémoch na svetovej úrovni, ale aj takých, ktoré siahajú len po hranice Európy. Mal teda možnosť vyjadriť svoj názor na medzinárodný problém a zároveň vypočuť názory opačného, ale nie nesprávneho názoru na tento problém, ako nám to aj bližšie opísal pri diskusii o riešení ochrany klímy s jedným z delegátov.
Na záver opísal, že vďaka postu mládežníckeho delegáta môže byť a komunikovať s takým množstvom dôležitých ľudí, mal veľmi veľa možností vycestovania a zúčastnenia sa medzinárodných akcií a aké je povznášajúce byť súčasťou niečoho veľkého a navzájom prepojeného.
V ďalšej časti nášho workshopu sme sa rozdelili do dvoch skupín, z ktorých jedna absolvovala aktivity so zameraním na problém migrácie a druhá sa zamerala na problém dezinformácií.
Skupina s témou problém migrácie riešila túto problematiku skrz hru na pomyselnej medzinárodnej úrovni. Skupina sa mala za úlohu rozdeliť sa do štyroch tímov a každý z nich si mal zvoliť jeden štát, ktorý bude reprezentovať. 3 tímy reprezentovali Francúzsko a jeden Nemecko. Každý dostal karty, z ktorých časť kariet obsahovala príbehy 3 migrantov, časť posty hráčov, časť situácie a problémy s migrantami. Hralo sa na tri kolá, každým kolom sa post všetkých hráčov zmenil z medzinárodného na národný a až na miestny post. V každom kole bolo položených viacero otázok týkajúcich sa situácií a možných problémov spojených s príchodom a s pobytom migrantov. Hráči si mali v každej situácií vybrať postoj k danej situácii a vysvetliť ho skupine. Po zodpovedaní každého názoru v skupine sme mali zahlasovať prostredníctvom svojich hlasov, ktorých sme mali desať vo forme žetónov, ku akému postoju sa prikláňame. Prostredníctvom tohto sme sledovali ako sa menia príbehy migrantov a či je politika v našom pomyselnom štáte ku migrácií otvorená, neutrálna alebo zatvorená. Na konci tretieho kola každý tím odprezentoval akú politiku má voči migrácií a ako sa vyvinuli životy ich migrantov.
Jakub Jurovčík, III.B
Aktualizované
Výsledky súťaží
stredných škôl:
Gymnázium Púchov
3. miesto v kraji
viac info v článku