Výstava má rozlohu viac ako 3000 m2. Videli sme stovky exponátov mapujúcich vývoj pilotovaných kozmických letov od historického začiatku až k súčasným plánovaným misiám. Výstava je rozdelená do 10 galérií, v ktorých sme videli viac ako 200 originálnych artefaktov z vesmírnych misií USA a ZSSR, reálne modely rakiet a raketoplánov, prechádzajúce modely orbitálnych staníc a unikátne dobové dokumenty. fotogaléria článok (Šimon Gabčo)
Na začiatku výstavy Cosmos Discovery nás potešil ruský Sputnik, pes Lajka, americká opica Enosa, príbeh Jurija Gagarina -prvého človeka v kozme, či americká raketa Mercury, ktorá je vystavená v mierke 1:1. V ďalších galériách boli postavené lunárne výpravy programu Apollo, vrátane mesačného vozidla, v ktorom americké posádky podnikali svoje prieskumné cesty na Mesiac, ale taktiež ruské mesačné vozidlo Lunochod. Rovnako pestrá je aj prehliadka kozmických skafandrov a ďalšie výstroje od najstarších až po najnovšie modely prispôsobené dlhodobému pobytu na orbitálnych staniciach. Zaujal nás obrovský model rakety Saturn alebo tri originálne základné moduly ruského Soyuzu.
Okrem mnohých videoprojekcií výstavu dopĺňajú technológie dioráma, vďaka ktorým môžu návštevníci vstúpiť na Mesiac, či na Mars. Výstava poodhaľuje aj najnovšie plány na osídľovanie Marsu a iné projekty svetových kozmických agentúr. V závere čaká všetkých fanúšikov rozsiahla interaktívna playzóna Cosmocamp, kde si môžu vyskúšať náročný výcvik kozmonautov, či najnovšie 3D technológie.
Celá výstava je okrem prehľadných popisov vybavená aj zvukovým sprievodcom (audioguidom), ktorý každý návštevník dostane pri vstupe zdarma. Nás sprevádzal vedúci astronomického krúžku, p.Marián Rečičár, a Púchovčan Jakub Kapuš, ktorý je podpredsedom Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity - SOSA.
článok
Nedávno sa naša trieda KVINTA zúčastnila medzinárodnej výstavy COSMOS DISCOVERY. Nápad, ktorý sa zrodil v hlavách samotných študentov z triedy Kvinta sme sa snažili posunúť ďalej. Spolu s p. Pastorkovou sme sa rozhodli túto výstavu navštíviť a získať tak veľa zaujímavých informácií, ktoré táto výstava ponúka. Pani Pastorkovej sa tento nápad veľmi páčil a ihneď bola ochotná začať túto akciu organizovať za pomoci nás - študentov Kvinty. Po niekoľkých formálnych záležitostiach sme sa teda vybrali na exkurziu. Stretli sme sa na železničnej stanici v Púchove a odcestovali rýchlikom priamo do Bratislavy. Presun na výstavu sme si spríjemnili cestou v MHD, ktorou sme sa premiestnili do areálu INCHEBA EXPO. Cestou sme si mohli v rýchlosti prezrieť naše hlavné mesto a jeho pýchy ako napríklad NRSR, Bratislavský hrad, budovu ministerstva spravodlivosti SR a veľa ďalších.
Výstava nás očarila už pri úvodnom vstupe do výstaviska, a tak sme sa tešili na všetko, čo nás na výstave čakalo. Tí ,ktorí sa zaujímajú o astronómiu a o históriu, vedeli už niektoré fakty skôr, no výstava bola prínosom pre všetkých. Myslím si že zaujala každého a ani jeden z nás sa nenudil. Práve naopak. Získali sme veľa užitočných a nových poznatkov z oblasti vedy, špeciálne kozmonautiky. Nové poznatky nám určite pomôžu zlepšiť náš všeobecný rozhľad. Pani Pastorkovej v mene našej triedy ďakujem za príjemne a zmysluplne strávený deň a verím že čoskoro sa zúčastníme podobnej akcie, na ktorú sa už všetci spolčene tešíme.
Šimon Gabčo, predseda triedy Kvinta
Aktualizované
Výsledky súťaží
stredných škôl:
Gymnázium Púchov
3. miesto v kraji
viac info v článku