V dňoch 14.11. – 15.11. 2017 sa študenti druhého a tretieho ročníka Gymnázia Púchov mohli kinematograficky vyžiť a zapozerať sa do dokumentárnych filmov v rámci podujatia - filmový festival JEDEN SVET.
V historických priestoroch Župného domu sa študentom v úvode prihovoril Marek Vatraľ, ktorý zdôraznil, že máme „len“ jeden svet, všetci sme jeho súčasťou a je len na nás, či budeme nenávidieť alebo sa pokúsime vzájomne sa rešpektovať a neblížiť si.
Druháci mali možnosť vidieť dokumentárny film 32 utajovaných strán - Správa z pekla. Námetom dokumentárneho filmu je útek z vyhladzovacieho tábora, ku ktorému došlo v apríli 1944. Správa, ktorú po ňom pripravili dvaja slovenskí židia Rudolf Vrba a Alfred Wetzler, ktorým sa podarilo ujsť nenašla u spojencov odozvu a masové vraždenie pokračovalo. Ich informácie pritom mohli prispieť napríklad k zastaveniu deportácií židov z Maďarska. Utečenci sa po troch týždňoch útrap dostali až do židovskej obce v Žiline. Tam ich však čakal šok - neverili im. Nakoniec Vrba a Wetzler spísali 32-stranovú správu, ktorá sa dostala na pápežov stôl vo Vatikáne, k americkému prezidentovi Rooseveltovi, britskému premiérovi Churchillovi, aj do médií. No prišiel ďalší šok - nič sa nestalo. Spojenci nepodnikli nič, aby deportácie zastavili. Tu sa však príbeh utečencov nekončí, naopak, prechádza do ďalšieho dejstva, ktorému sa začalo hovoriť "spiknutie ticha". Aj s dôsledkami vtedajšej politiky, ktoré presahujú cez súčasnosť do budúcnosti vo forme popierania holokaustu...(Filmová sekcia: Máte právo vedieť)
Študenti tretieho ročníka si pozreli dokumentárny film Zlatý úsvit: Ako to vidím ja. Vzostup gréckeho politického zoskupenia Zlatý úsvit, ktoré sa netají svojim neonacistickým smerovaním, prinútil režisérku Angélique Kourounis prekročiť hranice nezaujatého pozorovania. Priznáva, že jej rodinné zázemie aj vlastné ľavicové politické presvedčenie, ju stavajú voči Zlatému úsvitu do ostrej opozície. Kriticky dokumentuje jeho metódy, siahajúce od populistického rozdávania jedla nezamestnaným Grékom, až k brutálnemu šikanovaniu cudzincov, a dokonca vražde. Je svedkom častej ústretovosti voči Zlatému úsvitu zo strany polície či cirkvi. Aj vďaka výpovediam „slušných“ sympatizantov Zlatého úsvitu vyvstáva zreteľná paralela s nástupom nacistov v medzivojnovom Nemecku a s úspechmi podobných hnutí inde vo svete. (Filmová sekcia: Extrémizmus v nás)
Za pomoc ďakujeme Človeku v ohrození, ktorý akciu finančne i metodicky zastrešil. Zuzana Vasková, učiteľka SJL a DEJ
Aktualizované
Výsledky súťaží
stredných škôl:
Gymnázium Púchov
3. miesto v kraji
viac info v článku